• Pirebi Mah. Pirabi Cad. No:2/F Meram/KONYA (Muhacir Pazarı Balık Hali Bitişiği)
  • 0(332) 350 79 79 - 350 26 59
  • bilgi@ribatasevi.org
  • İletişim

Yaptığımız Faaliyetler

Sıcak Yemek Yardımı

Yetimin, yoksulun ve kimsesizin kapanmayan hayır kapısı Ribat Aşevi “Hiç kimse aç kalmasın” diyerek 20 yıl önce kurduğumuz Ribat Aşevimiz, en son teknoloji kullanılarak, gıda mühendisleri denetiminde, tecrübeli aşçılarımızın emeği ile düzenli ve hijyenik ortamlarda yemeklerini hazırlanmakta ve günlük 5000 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir. Her gün hazırlanan bu yemekler düzenli ve ferah salonlarda ihtiyaç sahibi kişilere, güler yüzlü personelimiz tarafından dağıtımları yapılmaktadır. Sıcak bir yemek, yemek isteyen kim varsa Ribat Aşevimiz herkese gülen yüzlerle kapısını açmaktadır.

Mobil Servis

Ribat Aşevimiz Mobil Servis Yemek Dağıtımı projesini 2003 yılında hayata geçirmiş olup, Aşevimize gelemeyecek kadar hasta, yaşlı, engelli vb. yardım ve ihtiyaç sahiplerine bir telefon kadar yakınlarında olmaya devam etmekteyiz. Bize ulaşan yardım ve ihtiyaç sahibi kişilere, Mobil ekiplerimiz günlük sıcak yemeklerini Aşevimizden alarak evlerine kadar ulaştırmaktayız. Ayrıca; ev temizliğini bile yapamayan ailelere,Ribat Eğitim Vakfı gönüllüleriyle bu hizmet de sunulmaktadır. Buradan Ribat Eğitim Vakfı Gönüllüsü olan tüm dostlarımıza yanımızda, yamacımızda oldukları için teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Gıda Yardımı

Ribat Aşevimizle gönül bağı kuran ve bizlerden destelerini esirgemeyen dostlarımızın yardımlarıyla oluşturmuş olduğumuz gıda bankacılığı birimi ile ihtiyaç sahibi ailelerimize, 20 yıldır veren el ile alan el arasındaki o tatlı bağı kurarak, gelen yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam etmekteyiz ve etmeye de devam edeceğiz. Market usulu şeklinde olan Gıda bankacılığı birimimizde ihtiyaç sahibi ailelerin huzur ve mutluluk içinde ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaktayız. Ayrıca; bu ailelerin öğrenim gören çocuklarının beslenme çantaları boş olmasın diye kahvaltı setleri oluşturduk. Ribat Aşevi olarak o çocuklarımızın yüzlerinde bir gülümseme bırakmayı sadaka bildik. Sizler kendi ihtiyaçlarınızı her zaman ve zeminde istediğiniz şekilde temin ederken onların bu hazzı yaşayamadıklarını hiç tefekkür ettik mi? Savaştan ve zulümden kaçarak ülkemize sığınmacı olarak gelen yabancı uyruklu kardeşlerimizi de unutmadık. Din dil ırk ayrımı gözetmeksizin onların gıda, giyim ve barınma ihtiyaçlarında yanlarında olmaya çalışıyoruz.

Giysi Yardımı

Yine belirterek Ribat Eğitim Vakfı destekçileriyle Ribat aşevimizin aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin yazlık ve kışlık giysi ihtiyaçlarını gidermek için oluşturduğumuz giyim marketimizle bu aile fertlerine gönüllerince ihtiyaçlarını karşılama imkanı sunmaktayız. Giyim mağazamız Konya merkez ve Ilgın ilçemizde bulunmaktadır. Şubemizi yakın bir zamanda; Akşehir, Kadınhanı, Sarayönü’ne de taşımak suretiyle hizmet halkasını genişleteceğiz.

Yakacak Yardımı

Ribat Aşevimizden ihtiyaç sahibi aileleri evlerinde üşütmemek için onlara yakacak yardımlarımız devam etmektedir.

Ev Eşyası Yardımları

Ev Eşyası Yardımları

Eğitim ve Burs Yardımları

Geleceğimizi mutlu etmeyi onlara yardımı ve yardımlaşmanın güzelliğini öğretmeyi hiçbir zaman unutmadık. Yıl sonunda karnesini getiren her öğrencilerimize, ödüller verdik onlara aşevimizi gezdirdik insanları mutlu etmenin verdiği hazzı onlara yaşatmaya çalışıyoruz. Onların gönüllerine girip dudaklarından yansıyan güzel tebessümlerle mutlu oluruz. Ribat Aşevi olarak Eğitim ve öğretim gören çocukların eğitim öğretim ihtiyaçlarının karşılıyoruz. Bu sayede binlerce öğrencimizin gönüllerine sevgi tohumları atıyor, yüzlerini güldürüyoruz. Ayrıca Ribat Aşevi olarak her biri bir değer olan ve ülkemizin geleceğine yön verecek yüzlerce öğrenciye eğitim öğretim süresi boyunca burs yardımlarımız da devam etmektedir. ‘Tebessüm eden yüzleri ve çarpan yürekleri çoğaltmak için’

Köy Çalışmaları

Vakfımızın yurt içinde yürüttüğü yardım çalışmaları kapsamında ilçe ve köylerine de ulaşmaya çalışan Ribat Eğitim Vakfı Aşevi yardım ekibi muhtarlarla, öğretmenlerle ve imamlarla görüşerek köylerdeki ihtiyaç sahibi yardıma muhtaç kimselerin tespitini yaparak, görevlilerce hazırlanan gıda ve giyim malzemelerinden oluşan yardım kolilerini kuru ekmeğin yanında bir aş olabilmek, yeni bir giysiye sahip olan bir yavrumuzun yüzünde ki sevinç olabilmek için yardımlarınızı ulaştırmaya devam ediyor.

Toplu Sünnet Şöleni

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın erkekliğe ilk adımlarını attığı sünnet organizasyonları ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerimizin çocuklarını düzenlediğimiz sünnet organizasyonu ile sünnet ettirmekteyiz. Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ihtiyaç sahibi ailelerimiz Aşevimize başvurularını gerçekleştirdikten sonra ekiplerimizce gerekli incelemeler yapılmaktadır. İncelemeler sonrasında genellikle okulların yaz tatili olduğu dönem içerisinde belirlenen gün ve saatte çocuklarımızın sünnet operasyonları gerçekleşmektedir. Sünnet olan çocuğumuza sünnet kıyafeti tam takım olmak üzere verilmekte ve hayırsever vatandaşlarımızca verilen hediyeler çocuklarımıza takdim edilmektedir.

Adak Akika Şükür Kurbanı

Adak kurbanı, kendisine vacip olmayan bir hayvanı kesmeyi, mükellefin kendiliğinden vacip kıldığı kurbandır. Kendisine kurban vacip olmayan fakirin, kurban bayramında kesmek üzere aldığı kurban da Hanefi Mezhebine göre adak kurbanı gibi vacip hükmünü alır. Âişe (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3) Ribat Eğitim Vakfı Aşevi olarak hayır sabiplerimize (yurt içinden ve yurt dışından herkese) yılın hergünü adak, akika, şükür kurbanı kesiminde, yılda bir defa olmak üzere de kurban bayramında kesecekleri kurbanları veterinerimizin kontrolünde tecrübeli kasaplarımızca kesilip dağıtılması hizmetini veriyoruz.

akwebtas