• Pirebi Mah. Pirabi Cad. No:2/F Meram/KONYA (Muhacir Pazarı Balık Hali Bitişiği)
  • 0(332) 350 79 79 - 350 26 59
  • bilgi@ribatasevi.org
  • İletişim

Haberler

Sayfa : Ansayfa | haberler | RİBAT BOTSA’DA ÖĞRENCİLERE ÇANAKKALE MENÜSÜ İKRAM ETTİ...

RİBAT BOTSA’DA ÖĞRENCİLERE ÇANAKKALE MENÜSÜ İKRAM ETTİ...

Ribat Aşevi Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Etkinleri çerçevesinde Botsa’da ilkokul ve ortaokul öğrencilerine buğday çorbası, hoşaf ve ekmek ikram etti. 
Ayrıca Eğitimci Kadir Kesici, Botsa’da ki öğrencilere Çanakkale ruhunu anlattı. 


Ribat Eğitim Vakfı Çanakkale ruhunu yeniden yaşatmak için, Çanakkale Zaferinin 100. Yılı nedeniyle düzenlediği etkinlikler çerçevesinde Botsa da ilk ve ortaokul öğrencilerine Çanakkale Savaşlarında ecdadın ne kadar zor şartlarda onlarca büyük devlete karşı durduğunu göstermek için Çanakkale Menüsü olarak da adlandırılan, buğday çorbası, hoşaf ve ekmek ikram etti. 
Ribat Eğitim Vakfı Eğitimcisi Kadir Kesici’nin verdiği konferans ile başlayan etkinliklere Botsa’da eğitim ve öğrenin gören öğrencilerin tamamı katıldı. 

“Çanakkale Ruhu” başlıklı konferansta Eğitimci Kadir Kesici, her ailenin mutlaka Çanakkale’yi ziyaret etmesi gerektiğini ifade etti. 
Kadir Kesici şöyle konuştu, “Çanakkale savaşlarının ruhunu çok iyi anlamalıyız. O gün İngiltere ve Fransa başta olmak üzere, onlarca devlet bu milleti tamamen ortadan kaldırmak için planlar yapmış ve bu savaşa girişmişlerdir. 
Ama bu milletin sarsılmaz imanı Çanakkale’de o devletlerin tamamının teknolojisine galip gelmiş ve Çanakkale geçilmemiştir. 
Çanakkale savaşlarını bugün çocuklarımız çok iyi anlamalıdır, o ruhun neyi temsil ettiğini çok iyi anlamaları gerekir. 
Çanakkale’de bizim ölü bildiğimiz şehitlerimizin aslında hepsi Rabbimizin izni ile ölmemiş, Şehit olmuştur. Rabbimiz, “onlara ölü demeyin” buyuruyor.
Çanakkale savaşlarını doğru da anlatmamız gerekiyor çocuklarımıza. O gün padişah mesela, “Devleti Eskişehir’e, Hazineyi ise Konya’ya taşıyalım”, şeklinde gelen tekliflere karşı çıkmış, “gerekirse milletim ile birlikte ben de direnir, ölürüm” demiştir. 
Çanakkale bir direnişin adıdır. Kutlu bir direnişin adıdır”

Konferanstan sonra çorba dağıtımına geçildi. 
Ribat Eğitim Vakfı Ribat Aşevi Müdürü Abdullah Çay ise Çanakkale Zaferinin 100. Yılını böyle bir etkinlikle pekiştirmek istediklerini ifade ederek, bu tür etkinliklerin Ribat Aşevi bünyesinde bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.
“Çanakkale ruhu birlik ve beraberlik ruhudur” diyen Abdullah Çay, Ribat Aşevinin bu ruhu en güzel bir şekilde yeşertmek için mücadele ettiğini belirtti. 

Güneydere İlkokulu İdarecisi Mehmet Ateş de kısa bir açıklama yaparak, Ribat Aşevine teşekkür ederek, çocuklara Çanakkale bilincini vermeyi bir eğitimci olarak hayati önemde gördüklerini belirtti. 
Ribat Eğitim Vakfı Ribat Aşevi, Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde Botsa yanı sıra Konya Merkezde de öğrencilere Çanakkale Menüsü ikram etti. 

akwebtas